استقامت

همه ما شنیده ایم که:
” گرصبر كني زغوره حلوا سازي ”
با بررسي علمي و فني قهرمانان در ورزش هاي مختلف مي توان نتيجه گرفت عاملي كه در پيروزي اين افراد نقش بسزايي را ايفا مي‌کند استقامت است و اين وي‍ژگي در هنرهاي رزمي جايگاه والايي را به خود اختصاص مي دهد.
با بررسي نحوه تمرينات قهرمانان بزرگي مانند: تايسون، محمدعلي كلي ،بروسلي، اوياما و… آنچه بيش تر مورد توجه قرار مي گيرد مزيت استقامت است.
يكي از شرايط استقامت دارا بودن قلبي سالم و قوي مي باشد و بدون داشتن اين شرط دست يابي به استقامت كاري بس دشوار خواهد بود.

قلب
قلب عضله اي است توخالي كه در بين ۲ شش و مايل به سمت چپ بدن قرار دارد. نوك قلب بين دنده هاي ۵ و ۶ مي باشد و تشكيل شده از۴ حفره، ۲ دهليز و  ۲بطن.
خون قسمت پاييني بدن توسط سياه رگ اجوف تهتاني و خون بالا تنه توسط سياه رگ اجوف فوقاني جمع آوري شده و توسط اين سياه رگ ها به دهليز راست ريخته مي شود و از دهليز راست توسط دريچه سه لختي وارد بطن راست شده و توسط دريچه ششي از سرخ رگ ششي وارد شش شده و اكسيژن گيري كرده وتوسط سياه رگ هاي ششي وارد دهليز چپ مي شود و در ادامه توسط دريچه ميترال وارد بطن چپ شده وتوسط دريچه آئورتي وسرخ رگ آئورتي به سمت بالا وپايين بدن پخش مي گردد. وظيفه قلب خون رساني به بدن مي باشد، شايد مواقعي برايتان پيش آمده و يا ديده باشيد كه در زمان مبارزه بعد از چند دقيقه شروع به نفس زدن مي كنيد و توانايي خود را براي ادامه مبارزه از دست مي دهيد. اين وضعيت زماني رخ مي دهد كه قلب شما قوي نبوده و به درستي در هنگام فعاليت خون رساني نمي كند.
قلب در حالت عادي در هر دقيقه ۷۲ بار ضربان داشته و منقبض و منبسط مي شود كه در هربار ضربان نزديك به ۷۲ سي سي خون را انتقال مي دهد يعني حدود ۵ ليتر در هر دقيقه.
اما با بالا رفتن فعاليت بدن تعداد ضربان قلب نيز بالا مي رود كه يك رابطه براي بالا رفتن ضربان قلب در حداكثر ضربان وجود دارد :
حداكثر ضربان قلب = سن – ۲۲۰
به عنوان مثال :يك فرد ۲۰ ساله مي تواند ضربان قلب خود را نزديك به ۲۰۰ بار در دقيقه برساند ولي بيش از آن سبب مرگ وي خواهد شد.
همان طور كه اشاره شد با بالا رفتن فعاليت بدن تعداد ضربان قلب نيز بالا مي رود، به طور مثال :اگر ضربان قلب به ۱۱۰ باردر دقيقه برسد، يعني ۱۱۰ سي سي خون در هر بار ضربان ويا نزديك به ۷ ليتر خون درهر دقيقه انتقال يابد، اين حالت سبب خستگي فرد مي شود .
اما خوشبختانه با انجام تمرينات موثر ، به ويژه هوازي مي توان بطن هاي قلب (عضله قلب) را تقويت نمود تا قلب به جاي ضربان بيشتر خون را با قدرت بيشتري انتقال دهد.
بنابراين مي توان اشاره نمود كه يكبار ضربان قلب قوي (بطن قوي) مساوي است با ۲ بار كاركرد يك قلب عادي.
با اين شرايط قلب قوي و سالم كمتر از قلب عادي كاركرده و علاوه بر اينكه سبب استقامت بيشتر در مسابقات مي گردد با خستگي زود هنگام نيز مقابله مي نمايد.

strong-heart-image
فراسوي ورزش هاي ايروبيك : تمرينات با وقفه
ازنمونه تمرينات استقامتي تمرينات با وقفه هستند. اصل نهفته در اين تمرينات ساده است. ابتدا بايد بطور آهسته شدت تمرينات را بالا برد و سپس شدت آنرا پايين آورد و به همين ترتيب ادامه داد.
براي مثال: براي ۲ كيلومتر دويدن مي توان ابتدا ۵۰۰ متر را درحدود ۶۰ ثانيه دويد و بعد در يك فاصله ۵ دقيقه اي سرعت را كاهش داد تا به حد يك دوي آرام و يا حتي راه رفتن برسد و ۵۰۰ متر ديگر را در همان ۶۰ ثانيه دويد و دوباره ۵ دقيقه بعدي را آرام حركت نمود و به همين ترتيب ادامه داد.
يا اينكه مي توان با كيسه بوكس بدين صورت تمرين نمود كه ابتدا ۱ دقيقه با قدرت و سرعت ضربات دست و پا را روي كيسه اجرا كرده ويك دقيقه استراحت نمود وبه همين منوال ادامه داد تا به ۳ دقيقه كيسه زدن برسد و يك دقيقه استراحت را نيز چاشنی كار كرد (بدون قدرت وسرعت با بدني ريلكس). با اين روش مي توان حد استقامت بدن را افزايش داد و به راحتي نزديك به ۱۰ تا ۵۰ دقيقه روي كيسه ضربه وارد نمود و ضربان قلب را تحت كنترل خود نگاه داشت.
BoxingTraining
گردآورنده : سي هينگ پيام پورنكو

3 Responses

 • سلام. ضمن تشکر. متن دارای ایرادات املایی بود.همچنین تا اونجایی که یادم هست دهلیز وبطن مربوط به خون رسانی اندامها به غیراز شش ها به حیث وظیفه ای که دارن بزرگ ترهستندنه دهلیز وبطنی که به شش ها خون رسانی میکنن.یعنی دهلیز وبطن بزرگ تر به آئورت وصل هستند. درکلمه مینرال حرف ت اشتباهابه جای ن آمده. در کلمه دولختی حرف خ افتاده است.

  • سلام
   ایراد تایپی برطرف شد. ممنون از توجه شما.
   در مورد خود مقاله هم باید بگم که توسط یکی از هنر هنرجویان سابق سی فو قهرمانی گردآوری شده که اکثرا از اینترنت و مطالب اینترنتی استفاده شده که امکان اشتباه در آن وجود دارد.
   به همین دلیل پایین مطلب نوشته شده گرد آورنده .
   باز هم تشکر از توجه شما

   • با سلام خدمت سی فو قهرمانی و دوستان
    بابت این مطلب باید بگم کاملا درست هست و اگر می خواهید بطور کامل متوجه شوید به کتاب های فیزولوژی ورزشی وفیزولوژی انسانی و آناتومی سری بزنید دوست من
    من این مطلب رو گرداوری کردم و رشته ی تحصیلی خودم هم فیزولوژی ورزشی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *