ضربه مستقیم در مقابل هوک

مشت مستقیم در مقابل ضربه هوک موفق است یا ضربه منحنی ؟

احتمالا در لحظه اول این سوال برایتان تمسخرآمیز باشد چرا که فکر می کنید مشت مستقیم کوتاه تر است پس در مقابل ضربه هوک بهتر از ضربه منحنی عمل می کند . دقیقا موضوع مهم ما همین تفکیک این دو تکنیک از یکدیگر می باشد.

در سبک وو وی تائو و همچنین در سبک وینگ چون ضربه با مشت و لگد بطور مستقیم بسیار مطرح می شود اما آیا مشت مستقیم همان ضربه درست است که بعنوان موثرترین ضربه استفاده میشود؟

بارها در عمل تجربه کرده ایم که وقتی شخصی یک ضربه هوک سریع بطرف حریفش پرتاب میکند ضربه اش به حریف اصابت می کند حتی اگر حریفش با مشت مستقیم در مقابل او عکس العمل نشان دهد و باصطلاح  مشت مستقیمش را همزمان به طرف مهاجم پرتاب کند.

ایراد این مسئله کجاست؟ چرا مشت مستقیم زودتر به حریف اصابت نمی کند؟ برخلاف اینکه همیشه گفته شده است مشت مستقیم زودتر از مشت غیر مستقیم همانند هوک و آپرکات به حریف اصابت میکند.

اولین مشکل در طرح صورت مسئله است و آن اینکه اکثرا تصور غلطی از یک ضربه هوک درست را در ذهنشان دارند. تصورشان این است که حریف ضربه هوک را از همان نقطه ای که قرار دارد بطرفشان پرتاب می کند در نتیجه تصور می کنیم که مشت مستقیم به حریف زودتر اصابت میکند .( تصویر شماره ۱ )

Image1

اگر همینطور که در تصویر دیده میشود حریف هنگام ضربه هوک همانجا قرار داشته باشد درصورتی که هر دو حریف با سرعت یکسان ضربه هایشان را بطرف یکدیگر پرتاب کنند مشت مستقیم زودتر از هوک اصابت می کند زیرا فاصله کمتری را طی میکند اما در صورتی که  حریف با سرعت بیشتر ضربه هوک را پرتاب کند زودتر اصابت می کند پس سرعت در اینجا مهم است و سبکهایی که از ضربه هوک استفاده میکنند بخاطر تمریناتشان روی سرعت ، اکثرا موفق میشوند ضرباتشان را زودتر به حریف بزنند.

از آنجائیکه در هنر رزمی وو وی تائو تکیه بر روی قدرت و سرعت نیست چرا که با کهولت سن قدرت و سرعت انسان کم میشود، تکیه بر روش علمی و فنی تکنیک می باشد. به همین خاطر ما در سبک وو وی تائو این ضربه مشت را با حرکت به جلو اجرا می کنیم در نتیجه زمان برخورد مشت مستقیم به حریف کمتر میشود و سرعت بیشتر ضربه هوک حریف را جبران می کند. ( تصویر شماره ۲ )

Image 2

اما ما کلا ضربات را واقعی در نظر می گیریم زیرا کمتر پیش میاید که حریفی ضربه هوک را از همان جایی که قرار دارد پرتاب کند به همین دلیل معتقدیم یک ضربه حرفه ای هوک از زاویه به بطرف حریف پرتاب میشود در نتیجه حتی اگر ما با حرکت به جلو هم مشت مستقیم را برای مقابله استفاده کنیم بیفایده خواهد بود.( تصویر شماره ۳ )

حالا میتوانیم فرق مشت مستقیم و ضربه منحنی را که ما مطرح کردیم ساده تر توضیح دهیم.

وقتی حریف با ضربه درست هوک به ما حمله کند از مسیر و تیر رس مستقیم ما خارج میشود در نتیجه تعریف ما از کوتاه ترین فاصله نیز باید تغییر کند چرا که کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه یک خط مستقیم است و حالا که حریف در زاویه قرار گرفته است یعنی یک نقطه که سر حریف است در زاویه میباشد و نقطه دیگر که مشت ما میباشد بطرف سر حریف هدایت میشود پس ما نیز باید جهت ضربه مان را بطرف او تغییر دهیم که دیگر ضربه روی خط مستقیم مستقیم اجرا نمیشود بلکه روی خط منحنی اجرا میشود ولی شکل ضربه مان به شکل مشت مستقیم است . پس بهترین ضربه در اینجا در مقابل حمله هوک حریف ضربه منحنی اما بشکل مشت مستقیم میباشد.

یعنی اگر ما صحبت از مشت مستقیم میکنیم منظور شکل آن است ولی وقتی صحبت از کوتاهترین فاصله میکنیم مسیر ضربه است که در مورد هوک ضربه منحنی میشود.( تصویر شماره ۴ )

Image4

اما تفاوت سبک وو وی تائو با وینگ چون تنها این مسئله نیست که ما ضرباتمان را با حرکت و در جهت حریف پرتاب می کنیم بلکه یک تفاوت کاملا اساسی تر وجود دارد.

در اکثر سبکها بالاخص وینگ چون تئوری و نگرش این است که وقتی حریف به شما حمله می کند شما از نیروی حریف بر علیه خودش استفاده می کنید و غیره. اما مشکل اینجاست که وقتی حریف حمله کند او در حالت تهاجمی قرار گرفته و وینگ چون کار در حالت تدافعی عمل می کند یعنی همیشه حریف یک قدم جلوتر است و یک فرد وینگ چون کار با مشکل دفاع از خود مواجه میشود که کار را بر او دشوار می کند به همین علت در اتفاقاتی که به دفعات افتاده و حتی دراینترنت موجود می باشد وینگ چون کار نمیتواند در مقابل سبکهای دیگر بخوبی عمل کند و اغلب شکست میخورد.

اما در سبک وو وی تائو نگرش ما تدافعی نیست بلکه تهاجم می باشد و ما معتقدیم با حمله به حریف امکان حمله کردن را از او سلب میکنیم و اورا وادار به نشان دادن عکس العمل میکنیم و همیشه عمل جلوتر از عکس العمل می باشد.( تصویر شماره ۵ )

Image5

البته وقتی بخواهیم واقعی به مسئله بنگریم این سوال پیش میاید که تصور کنیم که اول حریف ما حمله را آغاز کند آنوقت او در حالت تهاجم است و ما مجبوریم حالت تدافعی بخود بگیریم و آنوقت مشکلی که در سبک وینگ چون میباشد را خواهیم داشت. باید بگوییم که باز یکی از تفاوتهای چشمگیر سبک وو وی تائو با وینگ چون همین میباشد که در وو وی تائو تکنیکها طوری آموزش داده میشود که هنرجو همیشه در حالت تهاجمی قرار میگیرد یعنی حتی اگر اول حریف حمله را آغاز کند بجای دفاع یا عکس العمل ، جواب ما باز حمله در حمله او خواهد بود یعتی عمل در مقابل عمل.

باز سوال دیگری مطرح میشود و آن اینکه اگر حریف قویتر باشد حمله ما با شکست روبرو نمیشود؟

جواب منفی است زیرا در اینحالت همان تغییر شکل دادن حرکات که در تمرینات چی سائو آموزش داده میشود در این لحظه به ما کمک میکند تا نیروی حریف را منحرف کرده و در حریم او وارد شده و ضربه را روی او پیاده کنیم. یعنی روش تمرین چی سائو در وو وی تائو در حالت تهاجمی آموزش داده میشود درحالیکه در سبک وینگ چون تمرین چی سائو در حالت تدافعی آموزش داده میشود و تفاوت این دو مساویست با بالا رفتن شانس پیروزی نه شکست.

9 Responses

 • سلام سی فو گرامی ببخشید من یک چیز رو متوجه شدم و اون هم این هست که تمام سی فو های بزرگ وینگ چون که مهارت های خودشون رو بالا بردن مثل بروسلی اقدام به معرفی جیت کاندو خودشون کردن مثلا سی فو هانریش سبک وینگ تای رو معرفی کرده و یا حتی جدیدا سبک وینگ فایت هم به بازار اومده و شما هم در عرصه وینگ چون چونکه استاد حاذقی هستید و بخاطر مبارزه های زیاد به این توانایی رسیدید که جیت کاندو خود را تحت عنوان ووی تائو معرفی کنید .
  در بخش های سایت نوشته شما بخاطر دیدار اساتید بزرگی مثل برادر زاده استاد ایپ و چند استاد شاخص دیگر پی به بخش های ناگفته وینگ چون شدید و اون رو جمع کردید و تحت ووی تائو معرفی کردید بحثی که هست اینه که تمام این فنون ناگفته وینگ چون هست چون برادر زاده استاد ایپ هم خودشو وینگ چون کار معرفی میکنه سی فو عزیر من مدتیه وینگ چون کار میکنم و زحمت زیادی براش میکشم اگه سوال زیاد میپرسم نمیخوام بعد یه مدت افسوس زحمت هامو بخورم و میخوام از تجربیات شما استفاده کنم من تو مدتی که وینگ چون کار کردم متوجه شدم سبک بسیار عالی هست و تمام تکنیک هاش مفیده و همین سبک رو هم جامعه وینگ چون مدیون شماست اگه حرفای من غلطه میخواستم ببینم شما همایشی ویا هرچیز این مدلی برا معرفی سبک برگزار میکنید که با شرکت توی اون بشه متوجه فنون ووی تائو شما شد
  یا نه چون من وقتی حرفای شما رو با استاد خودم مطرح میکنم با چند تا فن منو قانع میکنه که هیچ فرقی نمیکنه و استاد قهرمانی هم همین هارو میگه راستی استاد روز جهانی کنگ فو رو به شما تبریک میگم ممنونم از شما و زحماتتون

  • با سلام . استاد شما هر کسی هست صد در صد اشتباه می کند و ظاهرا هیچ اطلاعی از سبک وو وی تائو ندارد . کسانی که سالهاست نزد بنده کار می کنند هنوز متوجه تمامی ابعاد وو وی تائو نشده اند چه برسد به شخصی که بدون آشنایی با سبک ما اینطور اظهار نظر می‌کند . متاسفانه کسانی که وینگ چون کار می کنند در یک اشتباه بسیار بزرگ هستند و آن اینکه فکر میکنند تکنیکهایی مثل بونگ سائو و تان سائو و یا روش چی سائو تنها محصول وینگ چون هستند و هرکس از این روشها و فنون استفاده کند همان وینگ چون است و فرقی با وینگ چون ندارد . متاسفانه این نوع تفکر بقدری بچگانه و نا آگاهانه به هنرهای رزمی است که بهتر است درمقابل اینجور افراد سکوت کرد تا اینکه توضیحی داد . مثل این است که بگوییم چرا وینگ چون کارها در فنونشان دست حریف را میپیچانند زیرا پیچاندن دست تنها متعلق به سبک جودو میباشد و یا چرا ضربه مستقیم با پا میزنند زیرا این ضربه مستقیم پا به جلو متعلق به کیوکوشین میباشد . هرموقع وینگ چون کار توانست جوابی برای اینجور انتقادها پیدا کند شاید بتواند بفهمد که وو وی تائو چه چیزی برای دنیای رزمی دارد .

 • سلام سی فو عذر منو بابت اینکه هی سوال میپرسم بپذیرید ممنونم از اینکه وقت شریفتون رو گذاشتید و جواب سوال رو دادید ببخشید سی فو من متوجه شدم در سبک ووی تائو از فرم های سیو لیم تائو چام کیو و بیوجی و از لات سائو و چی سائو هم استفاده میکنید و از اونجا که فرمودید وینگ چون سبک ضعیفی هست و این موارد جزو شاکله های اصلی وینگ چون هم هست پس چطور در ووی تائو هم هست سوال اصلی من این هست که ایا وینگ چون بخشی از ووی تائو هست که فقط یک سری از بخش ها به خانوم وینگ چون اموزش داده شده توسط خانوم نگ مویی یا نه وینگ چون سبک کلی هست که ووی تائو در یک سری موارد اون رو کامل کرده یا اصلاح کرده ممنونم از شما سی فو گرامی از این که با شما هم صحبت شدم مایع افتخار من هست

  • با سلام. مشکل من اینجاست که کسانی مثل شما که میخواهند سردربیاورند وو وی تائو‌ چیست به توضیحات ما در سایت مراجعه نمیکنند و زحمت خواندن مطالب مارا به خود نمیدهند و فقط اینجا سوال می کنند و من باید تکرارا همه چیز را توضیح دهم .
   شما چرا زاویه دیدتان را تغییر نمیدهید؟ بارها به من این انتقاد را کرده اند که چرا در وو‌ وی تائو هم چی سائو کار می کنید و چرا فرمهای وینگ چون را کار می کنید و از اینجور انتقادها . چرا برعکس نمی بینید که این سبک در ۳۰۰ سال پیش بعنوان یک تحول در کونگ فو شائولین با نام سیولیم کونگ فو بوجود آمد ولی بعد از سالها توسط استاد این روش یعنی خانم نگ مویی یک گوشه بسیار کوچکی از این روش که مربوط به دفاع شخصی بود به دخترخانمی بنام ییم وینگ چون آموزش داده شد تا او بتواند در مقابل مردهایی که مزاحمش میشدند از خود دفاع کند و بعد از مدت کوتاهی که استاد نگ مویی از آنجا رفت خانم وینگ چون با جزیی از روشهای تدافعی سبک سیو لیم کونگ فو و با همکاری همسرش اقدام به آموزش کردند و نام آنرا وینگ چون گذاشتند که اساس آن برمبنای دفاع بود . مسلما حرکاتی که در وینگ چون می باشد قسمتی از حرکاتی است که در سبک اصلی بوده است پس وقتی ما ادعا می کنیم که برای بازسازی سبک اصیل اقدام به ساختن سبکی بنام وو وی تائو کردیم باید تکنیکهای اصیل که در وینگ‌چون می باشد نیز تماما در سبک وو وی تائو نیز باشد ولی بسیاری از روشها و تاکتیکهای مبارزاتی که در سیو لیم کونگ فو بوده را درآنزمان خانم وینگ چون یاد نگرفته بود و ما در سبکمان پیاده کردیم پس هرروشی در وینگ چون وجود دارد ما هم داریم ولی بسیاری از فنون و روشهای مبارزاتی در وو وی تائو وجود دارد که وینگ چون هیچ اطلاعی از آن ندارد.
   ماشین بنز هم از چرخها و فرمان و اتاق و بسیاری چیزهای دیگر استفاده می کند که در پراید هم استفاده میشود ولی طرزکار چرخها و فرمان و اتاق و غیره را در بنز و در پراید اصلا نمیشود باهم‌مقایسه کرد پس نباید به بنز انتقاد کرد که چرا مثل پراید از چرخ و فرمان و غیره استفاده می کند.

 • سلام سی فو ببخشید مگه در وینگ چون اول دفاع صورت نمیگیره بعد حمله یعنی هیچ وقت یه وینگ چون کار در مقابل مشت هوک یا هر مشت دیگه ای مشت نمیزنه اول دفاع میکنه بعد حمله رو شروع میکنه درسته اول دفاعی عمل میکنه ولی به محض اینکه دفاع شد شخص و گاردش باز شد اینجا وینگ چون کار از حالت دفاعی خارج میشه و فقط حمله میکنه درست مثل پاک سائو که اول مشت میاد از مسیر خارج میشه و بعد پیشروی تو بدن شخص اتفاق میوفته و خودتون که استاد بسیار حاذق در وینگ چون هستید میدونید که این پیشروی تا هرزمان که وینگ چون کار بخواد ادامه داره چون بعد از یه دفاع خوب حمله خوب هم هست میخواستم بدونم عمل در مقابل عمل همیشه جواب میده در مقابل تمام ضربات با در نظر گرفتن احتمال اینکه که دست و پای حریف از شما بلند تر باشه یا خیلی از احتمال های دیگه ای که هست دراخر میخواستم بگم من به شخصه در اینترنت یه مبارزه از وینگ چون کار ها ندیدم در تمام ویدیو ها که معرفی شده مبارزه وینگ چون کار با فلان سبک شخص مثلا وینگ چون کار حتی گارد وینگ چون رو هم بلد نیست و اشتباه گرفته یا اینکه فقط صرفا داره دستاشو میچرخونه یا اینکه پاهاش در حالت نشسته و این خیلی مسخرس چون در وینگ چون حالت نشست پاها فقط در اموزشه و درحالت مبارزه اصلا معنایی نداره سی فوی عزیز در وینگ چون همان طور که خودتون مطلع هستید عنصر اصلی حمله در دفاعه حالا اینکه یه سری افراد بحاطر تمرین کم در این زمینه نمیتونن این مورد رو رعایت کنن فکر نکنم باید به پای سبک نوشت ممنونم از شما

  • با سلام . درمورد ناکارآیی سبک وینگ چون در مبارزه واقعی دلایل بسیار زیاد منطقی وجود دارد ولی در همین مورد هم که شما مطرح کردید باید بگویم که وقتی بطورمثال یک بوکسور حمله میکند و به قول شما وینگ چون کار با پاک سائو آنرا دفاع می کند بلافاصله از طرف بوکسور حمله بعدی آغاز میشود و شما فرصت حمله را نخواهید داشت . البته درست است که شما میگویید حمله دفاع در وینگ چون همزمان اجرا میشود ولی اگر حمله بوکسور سنگین باشد شما مجبورید آنرا رد کنید و بعد اقدام به حمله کنید که دیگر اینجا همزمانی حمله و دفاع قابل اجرا نخواهد بود و شما زیر حملات پی در پی یک بوکسور و یا هر رزمیکار دیگر مجبور به عقب نشینی میشوید و بالاخره یکی از ضربات حریف به شما برخورد خواهد کرد . به همین دلیل است که وینگ چون تنها در نمایش زیباست و در عمل هیچ کارایی ندارد.

 • سلام.سی فو قهرمانی عزیز.مثل همیشه عالی وعلمی وفنی بود.لذت بردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *