مبارزه بدون درگيري

در مواردي اين سوال دراذهان هنرجويان رزمي خطور مي كند كه به چه نحوي وبا چه نوع تمريناتي مي توان مهارت رزمي خويش را ارتقا بخشيد، طوري كه در يك ميدان درگيري ويا مبارزه، شانس پيروزي بالايي حاصل گردد؟ و يا چگونه مي توان بر ترس، اضطراب و استرس غلبه نمود؟  و يا اينكه با چه نوع برنامه تمريني مي توان در كمترين زمان ممكن و با صرف حداقل انر‍ژي برحريف مقابل چيره گشت؟

براي پاسخ به اينگونه سوالات لازم است تا چندين عامل مهم در سرلوحه ي كار قرار گيرد.

نخست اينكه براي افزايش مهارت جسماني، تمريناتي اتخاذ شوند كه خارج از حد توان بدني نباشند، چراكه تمرينات سنگين وخصوصا غير اصولي نه تنها راه گشاي خوبي جهت افزايش مهارت نيستند بلكه مي توانند با شوكي كه بر عضلات وارد مي سازند سبب ايجاد صدمه، فرسودگي بدن، و يا حتي بي ميلي نسبت به ادامه ي تمرينات (تمرين زدگي) گردند. لذا حائزاهميت است كه يك هنرجوي رزمي با مطالعه صحيح وبا انتخاب يك مربي فهيم و آگاه، علم ودانش لازم را نسبت به ماهيت فنون وحركات و نحوه ي صحيح اجراي تكنيك ها و تاكتيك ها كسب نمايد و مبناي كار را نيز بر پايه ي اصول علمي بنا نهد.

اما درباره مفهوم مبارزه بدون درگيري واينكه درمورد چه اشخاصي صدق مي كند مي توان گفت هنرجوياني به اين سطح از مهارت نائل مي شوند كه در كنار تمرينات جسماني سالم و كاربردي وتغذيه مناسب، روح رزمي خويش را نيز پرورش دهند.افرادي كه دروني آرام، قدرتمند و بدور از تشويش و اضطراب دارند، بخوبي قادرند تا در موقعيت هاي تنش زا و در مواقع نزاع و درگيري لگام امور را بدست گيرند و كاملا حساب شده و آگاهانه عمل نمايند.

بنابراين اگر يك هنرمند رزمي داراي جسم و روح قدرتمند وبزرگي باشد كه بواسطه ي ايمان به خويش و به سبب تمرينات آگاهانه كسب نموده است، با نگاه، با كلام، و با رفتارش پيروز است نه با درگيري.


سي فو آيت شايان فر- شهريور ۱۳۹۲


2 Responses

  • به نام خدا و با درود. سی فو آیت در اینجا به نکته ای بسیار مهم اشاره کرده اند که شاید کمتر رزمی کاری در مورد مبارزه و راههای پیروزی در آن توجه کرده باشد. اینکه، در کنار تمرینات بدنی و تغذیه ی مناسب، ” افرادی که درونی آرام و قدرتمند و به دور از تشویش و اضطراب دارند بخوبی قادرند تا در موقعیتهای سخت حساب شده و آگاهانه عمل کنند.”
    در توضیح می توان اضافه کرد ذهن پاک، بدون تشویش و نگرانی با تمرینات مناسب( مثلا تمرین تیراندازی که ذهن را پاک و شفاف می سازد) در بعد روحی و روانی بهترین و مهمترین عامل در واکنش و عکس العمل به ضربات حریف می باشد. برای توضیح بهتر می توان این مثال را زد راننده در هوایی پاک و تمیز و شیشه ی تمییز شده سریعترین واکنش را در هنگام اتفاقات رانندگی در مقایسه با رانندگی در هوای مه آلود و شیشه ای کثیف می تواند داشته باشد. برای اینکه منظور را بهتر برسانم مثالی دیگر می زنم. مثلا اگر شخصی در هنگام عبور از خیابان در موقعیت تصادف با ماشینی قرار بگیرد هرچقدر از ذهن پاک و آرامی بهرمند باشد زودتر و مناسبتر می تواند خودش را از موقعیت خطر برهاند و جان سالن بدر برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *