چی گونگ وتضمین سلامتی

چی گونگ که با نامهای چی کونگ و کی گونگ ( Chi Gong , Qi Gung , Chi Kung ) نیز شناخته می شود با قدمت پنج هزار ساله ، بخش مهمی از طب سنتی چين را تشكيل می دهد و یکی از ورزش های زیبا و آرامش بخشی است که برای تقويت جسم ، فكر و تعادل ، پيشگيری و درمان بيماریها ، افزايش متابوليسم و بهبود سيستم گوارشی و گردش خون ، رهایی از استرس، افزايش طول عمر وجلوگيری از فرسودگی و پيری زودرس ، افزايش دامنه حركاتی مفاصل و تقويت آنها ، و ايجاد آرامش روحی و روانی و … تمرین می شود.

چی: تنفس ، نیروی مغناطیسی، نیروی بایو زیستی یا انژی حیاتی
گونگ:  روش بیدار کردن و جاری کردن انرژی چی در بدن
بنا به نگرش حكمت چين باستان ، پايه و اساس هر ماده” چی ” می باشد، طب سنتی چين اعتقاد دارد زنده بودن در ابتدا نفس کشیدن و داشتن دم است.
وقتی كه انرژی “چی” راكد و بی حركت است بیماری در بدن شکل می گیرد وبا تمرینات چی کونگ انرژی” چی” افزايش يافته و بهبودی حاصل می گردد.
اساتید چی گونگ ، انرژی چی را دو نوع می دانند:  داخلی و خارجی.
به نیروی چی درون بدن چی داخلی و به نیروی چی طبیعت و بیرون از بدن انسان چی خارجی گفته می شود. به عبارتی به چیزهایی که در طبیعت یافت می شوند و دارای چی هستند نظیر : خاک ، آب ، هوا، گیاهان ، خورشید.
چی كونگ در واقع نوعی تمرينات تنفسی نيز به شمار می رود، بنابراين تنظيم نمودن تنفس يكی از مهم ترين عوامل برای كسب سلامتی خواهد بود.

Wuwei - Chi Gung 1

روشهای تنفس:

الف – تنفس سينه ای : وقتی دم می گيريم ، قفسه سينه منبسط می گردد و ديافراگم ۱ الی ۲ سانتی متر به پايين كشيده می شود و در موقع بازدم قفسه سينه و ديافراگم به وضعيت اوليه خود بر می گردند . اين نوع تنفس سطحی بوده و شخص در حدود ۱۶ الی ۱۸ مرتبه در دقيقه تنفس می کند و در طی استراحت و خواب اين تعداد اندكی كمتر خواهد شد و به هنگام فعاليت بدنی اين میزان افزایش می یابد.

ب – تنفس ديافراگمی : در تمرينات چی کونگ ، تنفس ديافراگمی توصيه می شود زیراهنگامی كه تنفس ديافراگمی انجام می دهيد قفسه سينه بی حركت بوده ولی در موقع دم و بازدم ناحيه شكم منبسط و منقبض می گردد. در تنفس ديافراگمی ، ديافراگم بيش از ۴ الی ۱۰ سانتی متر به طرف پايين كشيده می شود و در موقع دم شكم منبسط و در موقع بازدم به حالت اوليه خود بر می گردد به همين دليل تنفس ديافراگمی را تنفس شكمی نيز می نامند.

سی‌فو قهرمانی در حال اجرای چی گونگ
سی‌فو قهرمانی در حال اجرای چی گونگ

اثرات درمانی و سلامتی بدن با تنفس ديافراگمی :
۱ – برای هر سانتيمتر كه ديافراگم در طول تنفس دم به پايين كشيده می شود ميزان هوای ورودی به ريه ها ۳۰۰ سی سی بطور متوسط افزايش می يابد. اگر ديافراگم بطور پيوسته ۶ الی ۱۰ سانتيمتر به پايين كشيده شود ميزان ورودی هوا به ریه ها چندين برابر افزايش خواهد يافت .
زمانی كه هوای زيادی وارد ریه ها می گردد، خون واكسيژن بيشتری را جذب خواهد كرد واكسيژن زيادی به طرف سلول های مغز و تمام سلولهای بدن ارسال می گردد. این حرکت باعث افزايش حافظه ، هوشياری وتوليد انرژی بيشتر خواهد شد.
۲ – تنفس ديافراگمی به افزايش قدرت سيستم ايمنی بدن كمک زيادی می كند. که در طب چینی آن را چی دفاعی می گویند.
بسياری از تركيبهای باكتری و ميكروب ها نمی توانند دروضعيت هوازی به زندگی ادامه بدهند و رشد كنند. حتی درسلولهای سرطانی ثابت شده كه با افزايش اكسيژن، تكثير سلولهای سرطانی متوقف می گردد.
۳ – بالا و پايين رفتن ديافراگم موجب ماساژ ارگانهای داخلی مثل معده ، طحال و روده بزرگ و كوچک و غيره می گردد و از اين روعملكرد ار گانهای داخلی طبيعی شده و در تعادل و سلامت قرار می گيرند.

۴ – تنفس ديافراگمی به خنک كردن سيستم عصبی مركزی كمک نموده و فكر را آرام و آسوده می نمايد.

باتوجه به فوائد فوق می توان نتیجه گرفت که انجام تمرینات چی کونگ در کنار تغذیه سالم تضمینی است برای سلامتی و حرکت در مسیر آگاهی.

سالم باشید و متفکر

——————————————————–

گردآورنده : سی فو آیت شایان فر

——————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *